Jednym z największych dylematów każdego rodzica jest to, jak ubierać dziecko, aby nie zmarzło. Często błędnie - w obawie przed przeziębieniem - nakładamy na malucha zbyt dużo warstw ubranek. Przesadna troska może spowodować, że dziecku będzie po prostu za gorąco. Warto starannie zaplanować strój dla maluszka, kierując się zdrowym rozsądkiem. Poniżej znajdują się sprawdzone wskazówki, które ułatwią proces dobierania odpowiedniej stylizacji.

 

Najważniejsze zasady dotyczące stroju

 

Niemowlak nie porusza się zbyt dużo, dlatego jest mu z pewnością chłodniej niż rodzicom. Nie oznacza to jednak, że musi mieć na sobie kilka warstw odzieży - szczególnie wtedy, gdy przebywa w domu. Warto trzymać się sprawdzonej zasady, która głosi, że maluszkowi zakładamy o jedną warstwę ubrań więcej niż sobie. Jeżeli rodzice mają koszulkę z krótkim rękawem, dziecku dodatkowo zakładamy cienki sweterek. W domu rezygnujemy także z czapeczki - zakładamy ją ewentualnie wtedy, gdy maluszek wychodzi z kąpieli. Koniecznie trzeba pamiętać także o okrywaniu stópek. Powinny mieć podobną temperaturę do reszty ciała. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym nie zapominamy o skarpetkach czy śpioszkach. Na spacer zakładamy dziecku ciepłe buciki. Dbamy również o wygodę maluszka podczas snu. Niemowlę przykrywamy kołderką, śpiworkiem lub kocykiem. Oczywiście tutaj również pamiętamy o zdrowym rozsądku - jedna warstwa będzie wystarczająca.

 

Skąd wiadomo, że dziecku jest ciepło?

 

Często rodzice, dotykając rączek dziecka, boją się, że maluszkowi jest za zimno. Zimne rączki u niemowlaka są zupełnie naturalnym zjawiskiem i wcale nie muszą oznaczać, że dziecko marznie. Ciepłotę ciała sprawdzamy na karku, pleckach lub brzuszku maluszka. Te części ciała powinny być ciepłe i suche. Jeśli mamy wrażenie, że ich temperatura spada, zakładamy dziecku dodatkową warstwę ubrań. Jeśli są gorące, a zarazem wilgotne, oznacza to, że niemowlę się przegrzewa i trzeba zdjąć jedną z warstw. Jeżeli ubranka są mokre, zmieniamy je na suche.

 

Jakie ubranka dla niemowlaka wybrać?

 

Najważniejsze jest regularne monitorowanie temperatury ciała dziecka i dostosowywanie warstw do aktualnych potrzeb dziecka. Niemowlaka ubieramy “na cebulkę”, by z łatwością móc dopasować liczbę ubranek. Najlepszym wyborem będą te ciuszki dziecięce, które łatwo się zdejmuje i zakłada, by niepotrzebnie nie denerwować dziecka przebieraniem. Bardzo dobrym wyborem będą ubranka na zatrzaski, gdyż są niezwykle komfortowe podczas ściągania. Do wyboru są w wielu wzorach i rozmiarach.