Wybór odpowiednich ubranek, a zwłaszcza body dla niemowlęcia może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza rodziców, którzy będą opiekowali się tak małym dzieckiem po raz pierwszy.

Sprawy nie ułatwia również to, że istnieje wiele rodzajów body dla noworodków i niemowląt. Jak wybrać ubranko idealne i na co zwrócić uwagę? Głównymi kryterium, którymi powinno się kierować przy zakupie są:

  • bezpieczeństwo i wygoda
  • odpowiedni materiał i rozmiar
  • pora roku

Dodatkowo duży wpływ na decyzję mają osobiste preferencje kupujących co do koloru, nadruku czy dodatkowych ozdób. Body niemowlęce dla chłopca z reguły są w innych barwach i z innymi wzorkami, niż te dedykowane dziewczynkom.

Nie powinno to jednak stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych aspektów, które dobrze jest mieć na uwadze, decydując się na zakup body dla niemowlęcia.

Wygoda zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica

Przede wszystkim uświadomić należy sobie fakt, że noworodki i niemowlęta wyjątkowo dużo śpią. Co za tym idzie - nic nie może dziecka gnieść, czy uwierać. W body nie powinno być zatem żadnych wystających, twardych elementów, które mogłyby zakłócać swobodny sen dziecka.

Ponadto żaden element poza materiałem nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą niemowlęcia, żeby jej nie podrażniać. Kolejna kwestia to wygoda dla opiekuna, zwłaszcza podczas przewijania, ubierania i rozbierania dziecka. Dobrze jest przyjrzeć się formom zapięcia - rzep, zatrzask oraz zamek błyskawiczny będą znacznie łatwiejsze i szybsze w obsłudze, niż zapinany guzik czy sznurki.

Niemowlęta mają nieskoordynowane, niekiedy gwałtowne ruchy, dlatego dobrze jest wybrać takie body, które umożliwi opiekunowi szybkie jego założenie lub zdjęcie.

Typy body i wybór właściwego rozmiaru

Przed zakupem body niemowlęcego, warto znać podstawowe ich typy:

  • body kopertowe
  • body rozpinane przez środek
  • body rozpinane na ramionku
  • body z krótkim rękawem
  • body z długim rękawem

Wybór typu zależy od kilku czynników, chociażby pory roku oraz aktualnej pogody. Na upalne, letnie dni zdecydowanie lepiej sprawdzą się body z krótkim rękawem, wykonane z bardziej przewiewnego materiału. Zimą z kolei lepszym wyborem będzie ubranko z długim rękawem, uszyte z cieplejszej tkaniny.

Rodzaj zapięcia też może mieć duże znaczenie. Body zapinane kopertowo lub przez środek będą szybsze w zakładaniu, niż te zapinane na ramiączkach, które trzeba włożyć przez nóżki dziecka. Jeśli chodzi natomiast o odpowiedni rozmiar, należy pamiętać, że noworodki i niemowlęta bardzo szybko rosną.

Dlatego najlepiej kupić body dopasowane do aktualnego wzrostu dziecka oraz od razu zaopatrzyć się w większe o rozmiar, a nawet dwa.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Przy kwestii bezpieczeństwa koniecznie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że noworodki mają wyjątkowo delikatną skórę. Jest ona znacznie bardziej podatna na podrażnienia niż skóra osoby dorosłej. W związku z tym materiał, z którego wykonane są ubranka, powinien być niezwykle miękki, wysokiej jakości, najlepiej naturalny, certyfikowany.

Bardzo dobrze sprawdzają się body bawełniane - są przewiewne i nie powodują podrażnień. Z tego względu dobrze jest unikać ubranek nylonowych czy z poliestru. Ponadto body dla tak małych dzieci muszą być odporne na wielokrotne pranie w wysokich temperaturach oraz prasowanie.

Jeśli body posiada dodatkowe, wystające ozdoby, muszą być one porządnie przyczepione. Każda wstążka czy guziczek, który odpadnie, to ryzyko połknięcia przez dziecko i zadławienia się. 

Najlepiej, żeby takie dekoracje były mocno przyszyte - w porównaniu do elementów przyklejonych, znacznie rzadziej się odrywają. 

Nutka nonszalancji nie jest zła

Eleganckie body dla noworodka czy niemowlaka? Jak najbardziej. Wszelkiego rodzaju nadruki, bardzo często spersonalizowane lub wykonane na specjalne życzenie klienta będą świetnym dodatkiem, które jednocześnie nie będzie możliwe do połknięcia.

Ciekawy obrazek lub napis, współgrający z elementami na ubraniach rodziców to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza gdy zabiera się dziecko np. na spacer albo do znajomych. Ponadto tak ozdobione body może także doskonale sprawdzić się jako prezent, np. na roczek.

Do nadruku najlepiej nadadzą się body kopertowe lub zapinane na ramionku dziecka.

Jakie ubranka można łączyć z body?

Rzeczą oczywistą jest, że czasami samo body do ubrania dziecka nie wystarczy. W przypadku chłodniejszej pogody konieczne są kolejne "warstwy", nawet jeśli body ma długi rękaw.


Funkcjonalnym połączniem będzie body z rajstopkami lub spodenkami, które można łatwo i szybko zdjąć w razie potrzeby. Dodatkowo koszulka z długim rękawem  - najlepiej rozpinana na zamek błyskawiczny.

Do tego skarpetki, a jeśli trzeba - również czapeczka i strój jest gotowy. Do body z długim rękawem koszulka nie musi być koniecznością - wystarczą spodenki lub rajstopy. Body ogółem bardzo dobrze współgrają z innymi ubrankami, bez względu czy to body rozpinane kopertowo, przez środek czy na ramiączkach. 

Body niemowlęce - jakie najlepsze?

Idealne body dla niemowlaka to takie, które będzie przede wszystkim bezpieczne i wygodne. Wygoda jest ważnym wskaźnikiem nie tylko dla niemowlęcia, ale też dla opiekuna. Ubranko nie powinno mieć żadnych wystających elementów, które mogą odpaść i które dziecko może połknąć.

Dodatkowo materiał powinien być na tyle miękki i delikatny, żeby nie podrażniać wrażliwej skóry dziecka - najlepiej, żeby był naturalny (np. bawełna). Wskazana jest również odporność na prania i działanie wysokich temperatur, np. podczas prasowania. 

Kolejna sprawa to rodzaj zapięcia - dobrze jest go dobrać do własnej wygody. Najszybsze w zdejmowaniu i zakładaniu będą body kopertowe oraz rozpinane przez środek. Ponadto lepiej zdecydować się na zamki błyskawiczne, rzepy lub zatrzaski zamiast guzików czy sznurków. Aspektem, który również może być istotny to kolor, który często dobierany jest do płci dziecka oraz inne elementy dekoracyjne.

Należy jednak pamiętać, że kwestia bezpieczeństwa oraz wygody powinna być sprawą priorytetową, jeśli chodzi o wybór idealnego body dla niemowlaka.