Wielu rodziców staje przed dylematem: zakładać czapeczkę czy nie zakładać? Zdania na ten temat są nieustannie podzielone. Jedni są zwolennikami tezy, że noworodki powinny chodzić w czapeczkach przez cały czas, inni, że czapki zakładamy wyłącznie w zimie. Pora rozwiać wątpliwości i wyjaśnić, kiedy maluch może chodzić z odkrytą głową, a w jakich sytuacjach koniecznie trzeba tego unikać.

 

Czy zakładać czapeczkę w domu?

 

Wciąż panuje wiele opinii, że w domu dziecko zawsze powinno nosić choć cieniutką czapkę. Należy podkreślić, że w pomieszczeniu, w którym dorośli siedzą w ubraniach z krótkim rękawkiem, zdecydowanie nie powinniśmy zakładać maluchowi czapki. Jeżeli w pokoju jest ciepło, czapeczka może sprawić, że dziecko będzie się przegrzewać. W domu zakładamy czapeczkę na 30 minut po kąpieli - szczególnie wtedy, gdy przenosimy maluszka z nagrzanej łazienki do chłodniejszego pokoju. Czapka nie musi być gruba - najlepszym wyborem będzie cienka bawełniana, która jest przewiewna, a jednocześnie nie uciska główki dziecka. Nieco inaczej jest w przypadku wcześniaków. U maluszków, które urodziły się przed terminem, mechanizm termoregulacji może nie działać jeszcze stuprocentowo poprawnie. Wtedy możemy założyć dziecku lekką czapeczkę. Maluch powinien ją nosić do czasu, aż jego waga wyniesie minimum 3 kilogramy.

 

Czapeczka podczas spaceru

 

Panuje mit, że dziecko, przebywając na zewnątrz, powinno nosić czapkę, bo grozi mu przewianie ucha. Podobnie, jak w przypadku noszenia czapki w domu, na spacerze także trzeba zachować umiar. Oczywiście brak czapki może spowodować wychłodzenie organizmu, jednak dopiero wtedy, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni Celsjusza. To właśnie wtedy niemowlaki i noworodki powinny zacząć nosić czapkę. Jeżeli temperatura jest wyższa, noszenie czapki nie jest konieczne - chyba, że maluszek przebywa na słońcu. Wtedy oczywiście konieczne jest chronienie główki. Latem wybierajmy raczej czapkę z daszkiem.

 

Jak wybierać czapeczki niemowlęce?

 

Odpowiednia czapka dla dziecka to taka, która ściśle przylega do uszu, ale jednocześnie nie uciska głowy maluszka. Warto się upewnić, czy nie spada na oczy i dokładnie okrywa uszy. Najlepsze czapeczki są wykonane z bawełny. W chłodniejsze dni można wybierać te z weluru lub polaru. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę także na jakość wykonania. Szwy powinny być starannie wykonane. Sprawdźmy, czy żaden element nie podrażni główki dziecka. Wybierajmy produkty od sprawdzonych producentów cieszących się dobrą opinią.