Przygotowanie wyprawki dla bliźniąt może przyprawić o zawrót głowy i niekiedy być kłopotliwe. Warto więc mieć dobry plan, jak dokładnie zabrać się za przygotowanie wyprawki. Nie może zabraknąć w niej niczego, co istotne dla obojga maluchów oraz ich mamy.

Jak podejść do przygotowań? Co może okazać się pomocne, a co jest absolutnie niezbędne aby poradzić sobie z cudownym chaosem, jaki wprowadzają do życia rodziców bliźnięta? 

Podstawowe wskazówki

Porządne przygotowanie wyprawki dla bliźniąt nie jest opcjonalne. Jest niezbędne. Nie można po prostu mieć nadziei, że wszystko ułoży się samo, ponieważ tak się nie stanie – bliźnięta oznaczają podwójny wysiłek i podwójną odpowiedzialność. Wszystko jednak jest do opanowania. 

Oto kilka kluczowych punktów, o których należy pamiętać przygotowując się na bliźnięta, zarówno w czasie ciąży, gdy zbliża się termin porodu, jak i już wychowując maleństwa po porodzie:

  • Do wszystkiego należy podchodzić z jak największym spokojem
  • Warto zacząć przygotowania jak najwcześniej
  • Bliźnięta nie oznaczają, że wszystko w wyprawce musi być podwójne
  • Warto porozmawiać z już doświadczonymi rodzicami bliźniąt i uzyskać porady
  • Zaplanować należy wszystko, od momentu powrotu dzieci do domu ze szpitala
  • Warto postarać się o wsparcie kogoś bliskiego, np. świeżo upieczonej babci

Co należy kupić dla dzieci?

Ubranka i body

Wyprawka dla bliźniaków może wydawać się trudna do zaplanowania i skompletowania, jednak wybieranie pewnych jej elementów może dać przyszłej mamie wiele radości. Tak jest w przypadku ubranek dla dzieci. Jeśli chodzi o bliźnięta, istnieje kilka ważnych szczegółów. 

Po pierwsze potrzeba większej ilości ubranek. Po drugie, najlepiej zaopatrzyć się w body dla bliźniaków, które łatwo się zakłada i zdejmuje (np. takie z zatrzaskami), ponieważ rodziców dwóch maluchów czeka częste zmienianie pieluch.

Dodatkowo, w przypadku bliźniąt istnieje niestety większe prawdopodobieństwo, że urodzą się przedwcześnie (przed 38. tygodniem). W takim przypadku można na wszelki wypadek mieć pod ręką kilka ubranek dla wcześniaków. Ponadto, podczas kompletowania dziecięcej garderoby, dobrą zasadą jest myślenie o porach roku, które dzieci napotkają w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia.

Co ważne, bliźniaki mogą wcale nie nosić ubrań w tym samym rozmiarze.

Co dokładnie skompletować i w jakiej ilości? Oto lista:

  • Bawełniane czapeczki (po dwie cieńsze do noszenia w pomieszczeniach lub gdy jest cieplej na zewnątrz, po jednej grubszej na spacery w zimniejszy dzień)
  • 3-4 par skarpetek na dziecko
  • Dwie pary spodni na dziecko
  • Dwa sweterki na dziecko (cieńszy i grubszy)
  • Po jednej parze rękawiczek na dziecko (chroniących przed drapaniem, ewentualnie można użyć skarpetek, jednak łatwo się zsuwają)
  • Po pięć par body na dziecko
  • Po pięć pajacyków na dziecko (z rękawami krótkimi i długimi)

Nie warto szaleć za bardzo, ponieważ dzieci wyrosną ze wszystkiego w mgnieniu oka. Jednak mimo wszystko wybór ubranka dla bliźniaczek czy bliźniaków, to najprzyjemniejsza część całego procesu kompletowania wyprawki. Można się przy niej świetnie bawić, zwłaszcza że istnieją opcje zakupu personalizowanych body niemowlęcych. Można nadrukować na nich urocze lub zabawne napisy, czy np. imiona dzieci. Takie body będą nie tylko słodko wyglądać na maluszkach, ale także zostaną świetną pamiątką dla rodziców, kiedy dzieci już z nich wyrosną. 

Pieluszki i chusteczki

Jeśli chodzi o produkty i akcesoria do przewijania bliźniąt, niekoniecznie potrzebny będzie zakup dwóch przewijaków (chociaż może to ułatwić sprawę, jeśli oboje rodziców chce przewinąć w tym samym czasie dwoje dzieci), natomiast ilość pieluszek i chusteczek higienicznych na pewno musi być podwojona. Warto pomyśleć o wielorazowych, ekologicznych pieluchach tetrowych, zamiast o jednorazowych, potocznie zwanych pampersami.

To na pewno bardziej ekonomiczne wyjście, jednak przy bliźniętach cenny jest także czas, który oszczędzają opcje jednorazowe.

Dodatkowo bliźnięta często są mniejsze od innych noworodków, zwłaszcza jeśli są wcześniakami. Producenci pieluch jednorazowych mają w swoich ofertach produkty dopasowane do potrzeb właśnie takich bobasów. Łatwiej się je zakłada, a także dużo lepiej utrzymują się na dziecku, niż tradycyjne pieluchy tetrowe, mimo że także i te można kupić w mniejszych rozmiarach. Można połączyć oba te rozwiązania i poczekać z bardziej ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem, aż dzieci trochę podrosną.

Jeśli chodzi o ilość, przyda się przynajmniej 30-40 pieluch tetrowych (po połowie dla każdego dziecka, w odmiennych kolorach aby łatwo je odróżnić, ze względów higienicznych), a jeśli chodzi o chusteczki i pieluchy jednorazowe, tak naprawdę im więcej, tym lepiej, jednak należy przy tym pamiętać o tym, że dzieci rosną, więc pieluszki stworzone dla noworodków szybko przestaną na nie pasować.

Aby pomieścić wszystkie rzeczy potrzebne do przewijania w podwójnej ilości, zwłaszcza w drodze, potrzebna będzie dobrej jakości torba na pieluchy i wszelkie niezbędne akcesoria, jak np. kremy na odparzenia, puder (te produkty warto kupować w podwójnych ilościach, ale wystarczy mieć przy sobie po jednym opakowaniu), czy dodatkową parę body. Torba musi być większa niż standardowa, z mocnymi uchwytami. To wygodniejsze rozwiązanie, niż dwie mniejsze, oddzielne torby.

Smoczki, butelki i artykuły kąpielowe

Jeśli chodzi butelki i smoczki, oczywiście potrzebne będą one co najmniej w dwóch egzemplarzach, a smoczki prawdopodobnie nawet w większej ilości, ponieważ łatwo się gubią, niszczą, zwłaszcza gdy dzieci zaczynają ząbkować. Dodatkowo dzieci potrafią być wybredne, jeśli chodzi o to, jaki smoczek polubią, warto więc mieć kilka opcji.


Butelki również przydadzą się w nieco większej ilości, np. po dwie na dziecko, aby można było ich używać naprzemiennie, gdy jedna z nich musi zostać wyczyszczona. Przy bliźniętach warto zainwestować też w podgrzewacz i sterylizator, które pomogą w łatwym i szybkim podaniu mleka dzieciom, a później wyczyszczeniu butelek. 

Akcesoria kąpielowe i kosmetyki do kąpieli, podobnie jak pieluszki i chusteczki, także muszą być w zapasie, przynajmniej w podwojonej ilości. Można zapewnić każdemu z dzieci po kilka ręczników w dwóch różnych kolorach (także ręczniki z kapturkiem).

Wszelkie kosmetyki, jak mydła, szampony, balsamy i kremy najlepiej kupować w kilku sztukach, ponieważ szybko zużywają się już tylko przy jednym dziecku, a przy bliźniętach będzie to tempo podwójne.

Akcesoria do transportu dzieci i łóżeczka

W przypadku fotelików samochodowych obowiązkowo muszą być one osobne dla każdego z maluchów. Nosidełka i wózki można natomiast łatwo znaleźć w opcji dla bliźniąt i jest to świetne ułatwienie. Mogą natomiast przydać się także pojedyncze nosidełka oraz wózki dla każdego z dzieci, jeśli tylko jedno z nich ma np. spędzić dzień z babcią, czy jednym z rodziców, lub jedno z dzieci musi zostać zabrane do lekarza.

Istnieje opcja wyboru fotelików, które są jednocześnie nosidełkami i można zamontować je w wielofunkcyjnym wózku z odpowiednią ramą. Taki komplet może bardzo ułatwić całą sprawę.

Jeśli chodzi o łóżeczko dla bliźniaków, na początek, ze względu na to jak maluchy są do siebie przyzwyczajone i ze sobą zżyte, absolutnie wystarczyć będzie jedno, nieco szersze łóżeczko z materacem. Będzie ono tańszą opcją oraz zaoszczędzi miejsce w domu czy mieszkaniu.

Co należy kupić dla mamy?

Przydatne w ciąży

Bycie w ciąży z bliźniętami to nie lada wyzwanie dla kobiecego ciała. Warto więc zainwestować w małe, codzienne pomoce, które sprawią, że czas ciąży oczekującej mamie będzie odrobinę łatwiej. Jedną z takich rzeczy, jest specjalna poduszka, np. w kształcie litery U, która pozwala ułożyć się w wygodnej pozycji, zwłaszcza z pokaźnym brzuszkiem.

Na pewno warto także zainwestować w kosmetyki pomagające skórze na brzuchu, która w przypadku ciąży bliźniaczej musi znieść dwa razy więcej. Nawilżą ją one i zmniejszą ryzyko rozstępów. Dostępnych jest wiele środków o bogatych składach, ale można także postawić na proste opcje, takie jak czyste afrykańskie masło Shea, czy masło kakaowe, świetne do smarowania brzucha, piersi i ud. 

Przydatne po porodzie

Na rynku dostępne są poduszki przydatne także już po porodzie, np. ułatwiające mamom karmienie piersią, a także butelką obu niemowląt naraz. Do karmienia przyda się również laktator, który odciąży nieco kobietę, a także pozwoli jej wzmocnić i dłużej utrzymać laktację. 

W przypadku bliźniąt, które są również wcześniakami, mleko matki uzyskane dzięki laktatorowi znacznie ułatwia karmienie. Dzieciom z kolei ułatwia naukę ssania, która w przypadku wcześniaków zabiera nieco więcej czasu. Konieczne będą także wkładki laktacyjne, zwłaszcza, przy używaniu laktatora, który może zwiększyć produkcję mleka.