Pierwsze, większe upały to stresujący i nerwowy moment dla młodej mamy. Upał nie tylko powoduje dyskomfort, ale jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia niemowląt. W naszym poradniku podpowiadamy jak przetrwać upały z małym dzieckiem oraz jak ochronić niemowlę przed przegrzaniem.

Dlaczego upały są groźne dla niemowląt?

Kiedy temperatura otoczenia przekracza 26°C, w ludzkim ciele (zwłaszcza u niemowląt) pojawiają się problemy z termoregulacją. Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci& poniżej 4 roku życia.

Dzieje się tak ze względu na to, że mechanizmy termoregulacyjne u najmłodszych nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dziecięcy organizm nie jest więc w stanie skutecznie obronić się przed skutkami wysokich temperatur.

Niemowlęta mają mniejszą zdolność pocenia się i szybciej się odwadniają, a w konsekwencji są bardziej narażone na wystąpienie udaru cieplnego.

Jak rozpoznać u dziecka przegrzanie oraz udar?

Nadmierna ekspozycja na słońce może wywołać różne dolegliwości i stanowić poważne zagrożenie życia niemowlęcia. Podczas upałów należy uważnie obserwować dziecko i reagować na każdy niepokojący objaw.

Na skórze mogą pojawić się bolesne oparzenia oraz wysypka cieplna. Objawem wystąpienia udaru cieplnego może być rozdrażnienie oraz rosnąca temperatura ciała. Skóra niemowlęcia będzie rozpalona i wilgotna, a następnie sucha.


Mogą pojawić się wymioty, mdłości, przyspieszony oddech oraz utrata przytomności. Gdy zaobserwujemy u dziecka objawy tego typu, niezwłocznie należy wezwać pogotowie.

W jaki sposób chronić niemowlaka przed upałem?

Najlepszym sposobem na to, by zabezpieczyć najmłodszych przed groźnym upałem, jest unikanie pobytu na słońcu w godzinach 10-14. W wyjątkowo ciepłe dni należy zadbać o to, by spędzać z niemowlęciem jak najmniej czasu na zewnątrz.

Ewentualne spacery warto zaplanować rano lub późnym popołudniem. Dobrym miejscem na spacery z niemowlakiem są zacienione parki i lasy. Z rozsądkiem należy używać budki w wózku, absolutnie nie należy zasłaniać gondoli pieluszkami czy kocykami.

Dla ochrony malucha przed bezpośrednim działaniem słońca najlepiej użyć parasolki.

W sytuacji, gdy nie da się uniknąć ekspozycji na słońce, niezbędne jest zabezpieczenie skóry  kremem z filtrem SPF50. Odpowiednim wyborem będą kosmetyki posiadające filtry mineralne. W przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia, należy jednak zachować ostrożność w ich stosowaniu.

Skóra niemowląt jest bardzo cienka i delikatna, kremów ochronnych należy używać w niewielkiej ilości i wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach.

Nie zapominaj o nawodnieniu

Noworodki i małe niemowlęta są niezwykle podatne na odwodnienie podczas upałów. W przypadku odwodnienia maluch może być ospały i oddawać niewielkie ilości moczu. Jego skóra i błony śluzowe mogą być suche, a ciemiączko zapadnięte.

Gdy tylko zaobserwujemy takie objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

U niemowląt poniżej 6 miesiąca zapotrzebowanie na płyny w pełni pokryje mleko mamy lub mleko modyfikowane. W czasie upałów, mleko należy proponować częściej niż w inne dni. Starszym maluchom, powyżej 6 miesiąca życia, można dodatkowo podawać do picia wodę źródlaną, podawaną w otwartym kubku lub bidonie ze słomką.

Jak ubierać niemowlaka w upalne dni?

Najlepszym wyborem na letnie dni jest odzież uszyta z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len oraz bambus. Ubranka wykonane z tych tkanin zapewniają dopływ powietrza, odprowadzają pot i pozwalają skórze oddychać.

Dziecięca garderoba na okres letni powinna składać się z luźnych ubranek. Niemowlęta powinny być ubrane latem podobnie jak dorośli.

W domu wystarczy założyć maluchowi pieluszkę. Na spacery należy ubrać dziecko w zwiewne ubranko w jasnych kolorach. Najlepszym wyborem będzie body z krótkim rękawem, które można znaleźć w naszym sklepie. W sytuacji, gdy dziecko jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, należy zadbać o odpowiednie nakrycie głowy.

Białe czapeczki niemowlęce dostępne w naszym asortymencie doskonale ochroną wrażliwą główkę przed słońcem. Do ochrony dziecięcej główki można użyć również kapelusza, który dodatkowo osłoni twarz i szyję. 

Podróżowanie z niemowlęciem

Fotelik powinien być odpowiednio dopasowany do pory roku. Jeśli dziecko urodziło się latem, warto wybrać model wykonany z oddychających, lekkich materiałów. Alternatywą może być również stosowanie specjalnych wkładek antypotowych. Gdy zaobserwujemy, że twarz niemowlęcia robi się czerwona i trudno mu oddychać, trzeba niezwłocznie wyjąć je z nosidełka.

Jeśli chodzi o klimatyzację, to nie jest ona zabroniona, ale trzeba używać jej z rozsądkiem. Temperatura w samochodzie powinna być niższa maksymalnie o kilka stopni od temperatury na zewnątrz. Trzeba ją stopniowo zmniejszać, by uniknąć szoku termicznego u niemowlęcia oraz wyłączyć ją na kilka minut przed postojem.

Dla ochrony przed działaniem promieni słonecznych można zamontować w samochodzie przyciemniane szyby lub zasłonić szyby specjalnymi osłonkami.

Upały w domowym zaciszu

Podczas spędzania czasu, w domu należy zadbać o odpowiednią temperaturę, zasłonięcie okien i swobodny dopływ powietrza. Pozostawienie dziecka nawet na chwilę w zbyt gorącym pomieszczeniu bez dostępu do świeżego powietrza stwarza poważne zagrożenie.

Doskonałym sposobem na ochłodzenie malucha są kąpiele w letniej wodzie. Można je urządzić w wanience dla niemowląt lub małym dmuchanym baseniku.

Podczas upałów nie można zapominać o higienie. Niemowlę powinno być codziennie wykąpane. Ponadto trzeba częściej zmieniać mu pieluszki i regularnie wietrzyć pupę. 

Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na sen niemowlęcia. Małe dzieci często śpią głęboko podczas upałów, a to może być niebezpieczne. W związku z tym należy bacznie je obserwować i reagować w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów.